Ніколи не задавались питанням що латинсько-італійське слово робить в російській мові?
І як так вийшло що один із самих фундаментальних термінів суспільства в російському суспільстві походить зовсім не зі слов’янських слів?
Що таке прізвище
“Прозвіще” як і прізвище це органічні терміни котрі сформувались в слав’янському суспільстві в процесі розвитку та еволюції потреб людей. Прізвища працювали як ідентифікатори особливостей та можливостей людей сімей в суспільстві.
Окрім цього прізвища зароблялись та отримувались від оточуючих. Фактично – це як людину прозвали.
Навіщо знадобились фамілії
В якийсь момент, москальським царям потрібно було почати організовувати захоплені суспільства та класифікувати їх по належності до класів та володінь. Але прізвища були занадто індивідуальні та не мали ієрархічної системності. Тому царі обрали термін зі Стародавнього Риму.
Фамілія в Стародавньому Римі
Фамілії як термін виникли як організаційна одиниця задля окреслення сімейних володінь та підвласних їм рабів. Тобто фамілія це ознака принадлежності до володінь певного власника.
Але з часом цей термін був викреслений та натомість стали домінувати прізвища. Наразі “фамілія” використовується лише в російському суспільстві та в суспільствах де рускій мір навʼязав цей термін.
Навіть в Італії та Румунії цей термін не використовується.
Фамілія це ознак принадлежності власнику
Російські фамілії не просто так відповідають на питання “чий” та “чия”. Вони навмисно синтаксично були побудовані так, щоб було зрозуміло кому хто належить:
- Романов – належить Роману,
- Ковальов – належить Ковалю,
- Іванова – належить Івану.
Звісно не всі фамілії вказують на власника. Але початкова ідея інтеграції цього терміну в Царськой Росії була саме така.
Фамілії після відміни рабства
Після відміни крєпостного права без-фамільні люди коли проходили будь які організаційні процедури проходили через приблизно такий діалог:
- Фамілія?
- Немає.
- Ти чий?
- Нечийний.
- Батько хто?
- Іван.
- Будеш Іванов.
Згодом деякі почали вигадувати собі фамілії самостійно. А деякі не стали і використовували фамілію – Безфамільний.
Мітка раба
Росія це штучна країна, правила та звичаї якої були частко успадковані від люду, частково навʼязані царськими указами. Фамілія це фактично царський указ помітити всіх рабів, наклеїти бирки.
І після сотень років росіяни досі носять фамілії та навіть не замислюються про те, що це ознака рабського соціального строю.
В документі кожного росіянина досі стоїть мітка раба.
Залишити відповідь